Rammy Flail mower 120 ATV Niittyleikkuri
Rammy Flail Mower 120 ATV – tehokas niittyleikkuri mönkijään
- Etuasenteinen niittyleikkuri mönkijään
- Sopii ATV- ja UTV-mönkijöihin
- Leikkausleveys noin 120 cm
- Flail-leikkuutekniikka vasaraterillä
- Soveltuu pitkälle ruoholle, heinälle ja kevyelle vesakolle
- Tasainen ja siisti leikkuujälki
- Leikkuuaines murskautuu hienoksi
- Leikkauskorkeus säädettävissä tukirullan avulla
- Maata seuraava tukirulla
- Nosto ja lasku mönkijän vinssillä
- Sivusiirto vasemmalle ja oikealle
- Säädettävä runko eri mönkijämalleille
- Vankka ja suojattu rakenne
- Soveltuu vaativaan ja säännölliseen käyttöön
- Briggs & Stratton 4-tahtibensiinimoottori
- Iskutilavuus noin 305–306 cm³
- Teho noin 9 hv
- Voimansiirto kahdella hihnalla ja vapaakytkimellä
Rammy Flail Mower 120 ATV on etuasenteinen niittyleikkuri ATV- ja UTV-mönkijöihin, suunniteltu erityisesti korkeiden ja tiheiden kasvustojen tehokkaaseen niittoon. Se soveltuu erinomaisesti niityille, laidunalueille, pientareille sekä hoidettaville viheralueille, joissa vaaditaan siistiä ja tasalaatuista leikkuujälkeä.
Vasaramainen flail-leikkuutekniikka murskaa kasvuston hienoksi ja levittää leikkuujätteen tasaisesti maahan, mikä edistää maatumista ja vähentää jälkisiivouksen tarvetta. Leikkuri selviytyy vaivatta pitkästä ruohosta, heinästä ja kevyestä vesakosta.
Etuasennus tarjoaa hyvän näkyvyyden työalueelle ja tekee ajamisesta hallittua myös epätasaisessa maastossa. Leikkauskorkeus säätyy helposti tukirullan avulla, ja laite nostetaan kuljetusasentoon mönkijän vinssillä. Sivusiirron ansiosta niitto onnistuu tarkasti myös reunojen ja esteiden vierestä.
Rammy Flail Mower 120 ATV on luotettava ja vankka ratkaisu, kun tarvitset tehokkaan niittyleikkurin ammatti- tai vaativaan harrastekäyttöön.
Meiltä myös edulliset rahoitukset ja kuljetukset ympäri Suomen, kysy lisää!
| Mitat | Leveys 120 cm, pituus 79 cm |
| Leikkausleveys | 100 cm |
| Paino | Leikkuri 95 kg, Lisä laiterunko 25 kg |
| Moottori | Briggs&Stratton 1450. 305 cm3. Teho 9 hv. |
| Voimansiirto | Kahdella hihnalla. Vapaa-asento kytkin. |
| Leikkausterä | Y-terät 44 kpl vakiona yleiskäyttöön. Lisävarusteena vasaraterät 22 kpl viimeisteltyyn leikkaukseen. Terät väistävät kiviä, puita ym. Rummun pyörimisnopeus 3000 r/min. |
| Leikkauskorkeus | 2-10 cm säädettävissä etu- ja takapyörillä. Suurempi korkeus vinssillä. |
| Kiinnitys mönkijään | Lisä laiterungolla mönkijän keskiasennussarjaan kahdella tapilla Ø10 mm, säädettävä korvallisen leveys 240-500mm (ulkomitta) ja säädettävä pituus 750-1250 mm. Katso kiinnitys mönkijään. Lisävarusteena Arctic Cat 16 mm, Can-am ja Polaris 16/19 mm merkkikohtaiset lukkokiinnikkeet. |
| Nosto/lasku | Mönkijän vinssillä |
| Toimituksen sisältö | Leikkuri Y-terien kanssa, lisä laiterunko, kauko-ohjain, kauko-ohjaimen kiinnityslevy, käyttöohje- ja varaosakirja. Toimituspakkaus 80x120x100 cm. Paino 130 kg. |
| Takuu | 1 vuosi |
| Lisävaruste 1 | Lukkokoukku Ø16/19 mm Arctic Cat, Can Am, Polaris ja Click&Go: 69 € sis. ALV 24 %. Katso kuva. |
| Lisävaruste 2 | Vasara terät 22 kpl: 330 € sis. ALV 24 %. Katso kuva. |
| Lisävaruste 3 | Sivusiirtosarja: 299 € sis. ALV 24 %. Katso kuva.Sivusiirto sarja - asennusohje |